کنسول کنفرانس صوتی

شـرح کلـی سیستم :

امـروزه سالن های کنفرانس از شکل سـنتی خارج شده و با استفاده از تکــنولوژی روز به سالن های چند منظـوره با سیستم های پیشرفـته سمعی بصری ارتقاء یافته اند.

مواردی مانند تصویربرداری خودکار، مستندسازی، کنترل مرکزی تجهیزات و قابلیت ارتباط صوتی تصویری با نقاط دیگر را می توان از جمله کارکردهای مهم سالنهای مدرن برشمرد . 

 سیستم صوتی کنفرانس:

با در نظر گرفتن فضا و  چیدمان داخلی سالن های کنفرانس و تعداد افراد شرکت کننده در جلسات، این سالن ها نیازمند سیستمهای پیشرفته سمعی بصری و کنترلی بوده که در ذیل به برخی از اجزاء  آن  بطور مختصر اشاره می شود.

1- کنسول ریاست جلسه : متشکل از یک میکروفن، اسپیکر داخلی و کلیدی جهت قطع و وصل صدای میکروفن خود و سایر شرکت کنندگان می باشد. در کنسولهای دیجیتال امکاناتی از قبیل تنظیم صدا، رأی گیری، حضور و غیاب، ترجمه همزمان، صفحه نمایشگر دیجیتال وجود دارد که مختصراً به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم :

 الف)  تنظیم صدا : توسط آن می توان صدای خروجی بلندگوی هر شرکت کننده را تنظیم کرد .

 ب)  رأی گیری : این امکان توسط ریاسـت جلسه در اخـتیار شرکت کنندگان قرار داده شده، به این صورت که ریاست جلسه با فـشردن " کلید شروع" رأی گیری را فعال کرده و انتخاب 3 گزینه (موافق، ممتنع، مخالف) را در اختیارخود و شرکت کنندگان  قرار می دهند و در انتها نتیجه آراء بر روی کنسول ریاست و یا نرم افزار متصل به سیستم قابل مشاهده است.

ج)  سـیستم حضور و غیاب : این سیستم در سالن های بزرگ برای شمارش تعداد حاضـرین در جـلسه استفاده می شود  که با فشردن کلید مخـصوص توسط ریاست جلـسه آغاز و با زدن کلید ثبت نام توسط شرکت کنندگان به پایان می رسد در نهایت تعداد  افراد شرکت کننده در جلسه روی صفحه نمایش ریاست جلسه و یا نرم افزار متصل به سیستم مشاهده می شود .

 د)  ترجمه همزمان : قابلیت ترجمه همزمان (تا حداکثر 12 زبان) بر روی سیستم کنفرانس برای تمامی حضار با کیفیت و استانداردهای بین المللی و بدون محدودیت تعداد مستمعین.

2-   کنسول شرکت کننده : تمامی شرکت کنندگان نیز مانند ریاست جلسه می توانند از این کنسول برای صحبت کردن و شنیدن صحبت های سخنران و شرکت در رای گیری از آن استفاده کنند و تفاوتی در ظاهر و کارایی با کنسول ریاست ندارد .

3-   پردازنده مرکزی : توسط این دستگاه می توان حجم صدا، اکولایزر و ورودی ها و خروجی های صوتی سالن کنفرانس را مدیریت کرد.

 سیستم صوت جانبی :

 

در سالنهای بزرگ و وسیع با تعداد شرکت کنندگان زیاد جهت پخش صدا با حجم زیاد و کیفیت بسیار بالا نیاز به سیستم صوت جانبی

 می باشد که در ذیل به قسمتهای تشکیل دهنده آن اشاره می شود :

1 - بلندگوهای نصب شده در سالن برای پخش صدا

2 -  آمپلی فایر برای تقویت صدا

3-  میکسر برای تنظیم حجم صدا و ورودی های مختلف (میکروفن، DVD ، ...)

4-  میکروفن بی سیم : جهت سخنرانی افرادی که امکان دسترسی به کنسول های  میز کنفرانس را ندارند .

 

 سیستم تصویربرداری:

 

- این سیستم به دو روش اتوماتیک و دستی (manual)  انجام میشود که در ذیل بشرح هرکدام باختصار می پردازیم.

1- سیستم تصویربرداری دستی (manual): در این سیستم دوربین های نصب شده در سالن توسط اپراتور بوسیله یک دستگاه کیبورد کنترل مدیریت می شود و اپراتور می تواند تصویر جلسه را به گونه ای که روند جلسه پیش می رود تصویربرداری کرده و یا طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده این کار را بسهولت انجام دهد.

 

 

2- سیستم تصویربرداری اتوماتیک: در این سیستم ازدوربین های مخصوص استفاده می شود و نیاز به اپراتور ندارد . مراحل کار به این صورت است که با روشن شدن هر کنسول، به صورت اتوماتیک دوربین بر روی موقعیت تعریف شده حرکت کرده و تصویربرداری انجام می شود .

 

 

 3- سیستم مستند سازی : با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه جهت مستند سازی جلسات سالنهای کنفرانس از دستگاه DVD Recorder استفاده می شود . این سیستم  به ما امکان داشتن ثبت آرشیوی از تمامی جلسات برگزار شده در کمترین حجم و فضای حافظه را می دهد .

 

 سیستم نمایش تصویر:

 

- انتخاب سیستم تصویری مناسب در سالنهای کنفرانس اهمیت بسیار زیادی دارد. باید توجه داشت ، نوع سیستم انتخاب شده متناسب با ابعاد و کاربری سالن کنفرانس باشد.

 در سالنهای کنفرانس مدرن از سه روش زیر برای پخش تصاویر استفاده می شود :

1-  استفاده از دیتاپروژکتور و مانیتور های بزرگ :

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید می توان تصاویر ویدئوکنفرانس، کامپیوتر و جلسه را در مانیتورهای بزرگ و پرده نمایش به طور همزمان مشاهده کرد که این امر با توجه به نیاز، بین مانیتورها و پرده نمایش قابل تغییر است. به طور مثال تصویر ویدئو کنفرانس  بر روی پرده نمایش تصویر جلسه و کامپیوتر بر روی مانیتورها قابل مشاهده می باشد.

 

 

2- استفاده از مانیتورهای کوچک روی میز کنفرانس:

در بعضی از سالنهای کنفرانس که مشاهده تصویر کامپیوتر در اولویت قرار دارد از مانیتورهای کوچک که در مقابل یک یا دو شرکت کننده قرار می دهند استفاده می شود در این روش خواندن فونت های بسیار ریز هم برای شرکت کنندگان مقدور می باشد.

 

 

3- استفاده همزمان از مانیتورهای بزرگ و کوچک :

جهت سهولت در مشاهده تصاویر مختلف در مانیتورها از جمله : تصاویر مستندات، کامپیوتر و ویدئو کنفرانس بر روی صفحه نمایش و مانیتورها از این روش استفاده می شود .

 سیستم انتقال تصویر :

 

- امروزه در سالنهای کنفرانس مدرن جهت ارائه اطلاعات بر روی صفحه نمایش حضار ملزم به  قرار گرفتن در مکان خاصی نیستند  بلکه می توان با استفاده از پنل های رومیزی که در مقابل شرکت کنندگان در جلسه وجود دارد این عمل را به سهولت انجام داد. همانطور که در شکل مشاهده می نمایید باتوجه به اینکه این پنل ها دارای پورتهای ورودی و خروجی متعددی هستند می تواند از اجتماع کابل های دستگاه های مختلف بر روی میز کنفرانس جلوگیری نمود و درصورت عدم نیاز توسط کاربر این پنل ها قابلیت بسته شدن در داخل میز را  داشته و هیچ فضایی را بر روی میز کنفرانس اشغال نمی کنند. 

 

 سیستم کنترل مرکزی:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

بدیهی است که با افزایش تجهیزات مورد نیاز یک سالن کنفرانس ، کنترل این تجهیزات در زمان لازم با کاربرد صحیح امری ضروری بوده و اپراتورها نمی توانند به موقع دستورات لازم را برای کنترل این تجهیزات به اجرا در آورند. سیستم پردازنده مرکزی با استفاده از یک کنترلر بی سیم قابل حمل، به صورت یک LCD مجهز به صفحه نمایش لمسی این امر را به سهولت انجام داده به نحوی که ریاست جلسه نیز بدون حضور اپراتور قادر به کنترل تمامی تجهیزات  می باشد . شکل زیر نمونه این سیستم را در یک سالن کنفرانس نمایش می دهد

 

 

 

 توسط این سیستم امکانات ذیل قابل اجرا می باشد:

1-  کنترل کلیه تجهیزات سمعی بصری مانند ویدئو پروژکتور ، Plasma,LED، LCD، VHS، DVR ویدئو کنفرانس و ...

2-  خاموش و روشن کردن چراغ های سالن کنفرانس

3-  تنظیم شدت نور چراغ های نور گرم

4-  باز و بسته نمودن پرده نمایش

5-  بسته و باز نمودن پرده های پنجره های سالن

6-  تنظیم سرما و گرما سیستم Air Conditioning

7-  گردش دوربین های سالن به محل مورد نظر

همچنین به خاطر توانایی  Logic programming این سیستم می توان با فشار یک کلید چندین عملیات از پیش تعریف شده را همزمان انجام داد . به طور مثال می توان با برنامه ریزی مخصوص با فشردن یک کلید پروژکتور را روشن ، نور چراغها را تنظیم ، برخی از چراغها را خاموش ، پرده نمایش را بازکرده و پرده های برقی پنجره ها را بست . (تنظیمات بر اساس نیاز قابل تغییر می باشد.)

 سیستم ویدئو کنفرانس :

 

سیستم ویدئو کنفرانس شامل دوربین، میکروفن، ریموت کنترل و CODEC می باشد.

با استفاده از این سیستم می توان امکانات ذیل را مهیا کرد:

1-  برقراری ارتباط ویدئو کنفرانس به صورت زنده با نقاط دیگر به صورت همزمان.

2-  امکان ارسال صوت و تصویر و نمایشگر رایانه ای به صورت همزمان.

3-  امکان مستند سازی بدون نیاز به اپراتور از طریق اتصال به رکوردر.

در این سیستم می توان به سهـولت موقعیت فیزیکی شرکت کننده در جلسه را از طـریق ریموت کنترل به حافـظه دستگاه داده (preset) و در زمان لازم دوربین تصویر مورد نظر را نمایش می دهد.

 

 

 در سیستم ویدئو کنفرانس تصاویر شرکت کنندگان را می توان بر روی نمایشگرهای LCD نمایش داد و از ویدئو پروژکتور به عنوان نمایشگر تصاویر رایانه ای استفاده کرد، درشکل نمونه نصب دوربین های ویدئو کنفرانس را در یک سالن نمایش می دهد. برای مثال مدیریت می تواند هم به صورت فیزیکی در جلسه حضور پیدا کرده و هم از طریق سیستم ویدئوکنفرانس در جریان جلسه قرار گرفته و در آن شرکت کند . 

 مسیر های عبورکابل :

 

مسیرهای عبور کابل مورد نیاز و برقراری اتصالات به سه قسمت تقسیم می شوند :

1-   مسیرهای سقفی که شامل کابل های مربوط به بلندگوها و نمایشگرها می باشند.

2-  مسیرهای کفی که شامل کابلهای مربوط به ســیستمهای Video Conference ,Audio Conference,  LAN ,Desktop socket  و برق میباشند.

3-  مسیرهای عبور کابل در داخل میز کنفرانس.

 این مسیرهای سقفی و کـفی باید قبل از عملیات دکوراتیو ایجاد شوند و میز کنفرانس نیز باید به گونه ای طراحی شده باشد که کابل های مورد نیاز را بتوان به راحتی عبور داد .