دپارتمان سالن همایش

 امروزه سالن های کنفرانس از شکل سنتی خود خارج و با استفاده از تکنولوژی های روز ، به سمت سیستم های دیجیتال و کنترل مرکزی روی آورده اند ازجمله مسائل مهمی که در ساختار یک سالن کنفرانس در نظر گرفته می شود، مواردی مانند مستندسازی ، کنترل مرکزی ، سهولت عملکرد و قابلیت ارتباط با نقاط دیگر را می توان نام برد. شرح کامل سیستم های موردنیاز یک سالن کنفرانس با در نظر گرفتن موارد فوق در ذیل ارائه شده است.

 

 نمایشگرها:

سیستم تصویری مناشب برای سالن های کنفرانس بر حسب اندازه سالن و کاربرد آن در نظر گرفته می شود . برای مثال می توان تصویر سخنگو را در صفحات نمایشی از قبیل ال سی دی نمایش داد و تصاویر کامپیوتر را از طریق دیتا پروژکتور بر روی پرده نمایش مشاهده کرد.

سیستم ضبط و پخش تصاویر:

برای پخش تصاویر از دوسیستم VCR برای پخش تصاویراز طریق نوارهای VHS وسیستم های DVD/DVR/VCDPlayer برای پخش تصاویر از طریق لوح های فشرده استفاده می شود. این امکانات تمامی بسترهای سیستم های تصاویری معمول را پوشش می دهد ، اگرچه استفاده از سیستم های VCR هر روزه کمرنگ تر شده و سیستم های لوح فشرده (HD/DVD/CD) مورد استفاده  بیشتری دارند ، ولی امکان  نمایش تصاویر از هر دو طریق در سالن های کنفرانش توصیه می شود.

سیستم های دیگری که برای پخش تصاویر در یک سالن کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرندشامل موارد زیر است:

*خروجی پورت RGB کامپیوترهای laptop به پورت VSP

*سیستم ویدئو کنفرانس

*دوربین های سیستم Audio conference

*دوربین های سیستم Video conference

سیستم های صوتی

سیستم های صوتی به دو دسته تقسیم می شوند. سیستم هایی که صوت آنها از طریق بلندگوهای نصب شده در سالن پخش می شود و سیستم میکروفون های کنفرانس که صوت آنها از طریق سیستم Audio conference پخش می شوند. این سیستم ها باید کاملا از یکدیگر تفکیک شده باشند تا مسئله Exchoing در سالن به وجود نیاید.

صوت مربوط به سیستم های DVD/DVR/VCDPlayerو VCR Player ، رایانه ، Cassette Player و میکروفون های بی سیم یقه ای و یا دستی پس از اتصال به میکسر آمپلی فایر ها از طریق بلندگوهای نصب شده در سالن پخش می شوند.

سیستم ویدئو کنفرانس و دوربین تصویربرداری اتوماتیک

سیستم ویدئو کنفرانس شامل دوربین ، میکروفون ، سیستم ارسال تصاویر رایانه ای وCODEC می باشد. با استفاده از این سیستم می توان امکانات ذیل را مهیا کرد:

-          ایجاد ویدئو کنفرانس به صورت زنده با نقاط دیگر تا 6نقطه به صورت همزمان

-          امکان ارسال صوت ، تصویر و نمایشگر رایانه ای به صورت همزمان

-          امکان مستندسازی صوتی-تصویری بدون نیاز به اپراتور

در این سیستم زمانی که شرکت کننده برای صحبت کلید میکروفون کنفرانس خود را فشار می دهد، دوربین ها به صورت خودکار به طرف او چرخیده که در این نیازی به اپراتور نمی باشد. خروجی سیستم به یکی از سیستم های VCR ویا DVR برای ضبط متصل می شود.در زمان ویدئو کنفرانس تصاویر شرکت کنندگان را می توان بر روی نمایشگرهای Plasma نمایش دادو از VideoProjector به عنوان نمایشگر تصاویر رایانه ای استفاده کرد . دکمه های بالا و پائین و زاویه 30درجه بروی پنل ویا با ریموت دستی در مقابل شخص استفاده کننده قرار گیرد.

 سیستم کنترل مرکزی:

بدیهی است با افزایش تجهیزات موردنیاز یک سالن کنفرانس کنترل این تجهیزات ، امری مشکل و زمانبر خواهد بود و اپراتور نمی تواند به موقع دستورات لازم را برای کنترل این تجهیزات  به اجرا در اورد.

سیبستم کنترل مرکزی با استفاده از یک کنترلر رادیوی قابل حمل به صورت یک LCD مجهز به Touch screen این امر را به سهولت انجام داده و حتی رئیس توسط این سیستم امکانات ذیل قابل اجرا می باشد:

-          کنترل کلیه تجهیزات صوتی – تصویری مانند Plasma,Video Projector، آمپلی فایر ،Video Conference، DVR، VHS وغیره

-          خاموش و روشن کردن چراغ های مهتابی(نور سرد)

-          تنظیم شدت نور چراغ های نور گرم

-          بالا و پایین آوردن پرده نمایشVideoProjector

-          بسته و بازکردن پرده پنجره های سالن

-          تنظیم سرما و گرما سیستم AirConditioning

همچنین به خاطر توانایی LogicProgramming این سیستم می توان با فشار یک دکمه چندین عملیات را همزمان انجام داد.

برای مثال می توان با برنامه ریزی مخصوص ، فقط با فشار یک دکمه پروژکتور را روشن کرد، چراغ های مهتابی را خاموش کرد، شدت نور چراغ ها را کنترل کرد، پرده پنجره ها رابست ، سیستم ویدئو کنفرانس را روشن کردو...

 آسانسور ال سی دی:

با استفاده و نصب هر پنل آسانسور بر روی میزهای کنفرانس و میزهای اداری این امکان به وجود می آید ، تا کلیه صفحات نمایشی ال سی دی در سایزهای 15،17،19،23،42،50اینچ به طور کاملا مخفی و به صورت متحرک بدون کوچکترین صدایی با فشردن دکمه های بالا و پایین و زاویه 30درجه بر روی پنل ویا با ریموت دستی در مقابل شخص استفاده کننده قرار گیرد.

 مسیرهای سیم کشی:

مسیر های سیم کشی موردنیاز برقراری اتصالات به سه قسمت تقسیم می شوند:

-          مسیر های سقف که شامل کابل های مربوط به بلندگوها و نمایشگرها می باشند.

-          مسیرهای کف که شامل کابل های مربوط به سیستم های LAN، VSP، Audio conference ، Video conference و برق می باشد.

-          مسیرهای درون میز کنفرانس که از کف تغذیه می شوند.

 مهندسی صدا:

مهندسی صدا یا صوت(AUDIO ENGINEERING) یک رشته تخصصی و علمی می باشد که متخصص آن با تجهیزات و ابزارهای ضبط ، ویرایش، میکس ، مسترینگ و باز تولید سرو کار دارد.

مهندسی صدا از علوم مختلفی از قبیل :

مهندسی الکترونیک، صوت شناسی یا آکوستیک(ACOUSTIC)، سایکواکوستیک (PSYCHO ACOUSTICS) و موسیقی بهره می برد.

مهندسی صدا فردی متخصص و با تجربه است که با تسلط کامل به علوم فوق به ضبط، باز تولید، ترکیب و نهایی سازی صوت با استفاده از تجهیزات آنالوگ و دیجیتال سخت افزاری و نرم افزاری می پردازد.

آکوستیک چیست؟

علوم مربوط به صدا و شنوایی را در اصطلاح اکوستیک (ACOUSTIC) می نامند

به طور کلی علمی که به تولید و چگونگی انتقال امواج صدا در محیط های کوناکون می پردازد و پدیده های بازتاب، شکست، پخشایی و جذب آنها در ساختمانها: تالارها، اتاق ها و استودیوها بررسی می کند اکوستیک نام دارد.

علم آکوستیک دارای شاخه های بسیار زیادی از جمله : آکوستیک ساختمان و سالن ها ، آکوستیک هوایی، آکوستیک موسیقی، آکوستیک زیر آبی،آکوستیک ناخطی، آکوستیک شنوایی و فیزیولوژی، آکوستیک مولکولی و ... می باشد.

هدف اصلی آکوستیک از بین بردن صداهای زائد و مزاحم (نویز) در سالنها و ساختمانها و ایزوله سازی صوتی سالن و ساختمان و ساختن فضای مرده برای ضبط در استودیوها می باشد.

اثرات مخرب صدای مزاحم به صورت امواج مکانیکی می تواند بر کل بدن اثر مخرب داشته مانند صدمه به دستگاه شنوایی، بینایی و........

ویژگی ها و نکاتی که در مهندسی آکوستیک اهمیت دارد:

با توجه به کاربری سالن ها، صداها نیز باید از خصوصیات متفاوت برخوردار باشند. در سخنرانی ها و نمایش تأتر ، صدا باید بلند، قابل فهم و نیز گرم و صمیمانه باشد. در موسیقی صداباید کامل، پرطنین،واضح و فراگیر باشد و با ایجاد تعادل صوت از مشکلاتی همچون ارتعاش و یا اکو صدا جلوگیری گردد.

اندازه یک سالن همایش چند منظوره باید مستطیل شکل بوده و برای یک صدای خوب حدود 8 متر مکعب به ازای هر صندلی فضا مورد نیاز است و در سالن های مخصوص پخش موسیقی این میزان به 10 متر افزایش می یابد.

در استفاده از ابزارهای آکوستیک که منعکس کننده و ساطح کننده می باشند باید زاویه مناسب در هر بخش مد نظر قرار گیرد.

مثلا ابرهای قسمت عقب سالن باید با زاویه معکوس قرار گیرند که صدا را به انتهایی ترین صندلی ها منعکس نموده و از اکو شدن صدا از دیوار بالایی قسمت عثب جلوگیری شود.

دیوارهای کناری و عقبی در سالن های همایش باید از پوشش مناسب مثل (BAD RPGPANELS) که قابلیت جزب بسیار خوب در فرکانس های متوسط و پخش فرکانس های بالا را دارند برخوردار گردند.

کف سالن ها باید سخت و منعکس کننده صدا باشد و تنها راهروها باید با فروش کم تراکم پوشیده شود.

سقف و قسمتهای پایینی و دیوارهای پشتی نزدیک به شنوندگان یک سالن همایش باید انعکاس دهنده و پخش کننده صدا باشد( به جای جذب و یا اکو صدا). اینکار توسط قراردادن لایه هایی در داخل سقف و دیوارهای بلند (حدود50%) صورت می گیرد.

ضمنأ در سالن های بسیار بزرگ بایستی از سقف فلزی پرفراز شده آکوستیک با جا سازهای فایبر گلاس استفاده نمود.

پوشش های مختلف دیوار و سقف اصولأ باید ویژگی هایی داشته باشند از قبیل: انعطاف پذیری و مقاومت بالا در برابر ضربات ناگهانی، تنوع رنگ، تعدیل کننده آلودگی صوتی و محیطی، عدم ذوب، اشتغال و ایجاد گاز سمی هنگام آتش سوزی،سهولت نصب و جمع آوری ، خنثی و تعدیل کننده انواع بوهای محیطی، ضد بخار و ضد آب.

توجه به کاهش صداهای مزاحم و ضمیمه از قبیل دستگاه های تهویه و تامین برق و غیره

استفاده از تکنولوژی بادآوا(ضد صوت) برای ارتقاء کیفیت صوت و ممانعت از نفوذ صدا به محیط خارج.

محل استقرار تماشاچی:

یکی از مهمترین مسائل در یک سالن اجتماعات ، همایش ، سینما و تئاتر و ... محا استقرار تماشاچی است ، زیرا که هدف نهایی از ایجاد چنین فضاهایی ارائه خدمات مطلوب به تماشاچی می باشد .

اختلاف ارتفاع ردیف ها نسبت به هم

حداقل اختلاف ارتفاع لازم بر اساس استاندارد های جهانی ، فاصله گوشه چشم تا روی سر شخص بیننده است که این ارتفاع حدود 10 سانتیمتر تا 12 است .

از این رو در سالن های مختلف به روشهای ذیل اقدام به تامین این ارتفاع می کنند:

تامین اختلاف ارتفاع با استفاده از شیب کف سالن ، پله بندی کف سالن ، شیب یا پله بندی کف به همراه چیدمان صندلی به روش دندان موشی

فاصله ردیف های پشت سر هم :

فاصله باید با توجه به نوع و ابعاد صندلی ، وضعیت چیدمان ، تعداد صندلیها در هر ردیف ، تعداد راهروها و کابری سالن و ... در نظر گرفته شود تا بتوان تردد آسانی را در طول راهروها و بین افرادیکه بر روی دیگر صندلیها نشسته اند داشته باشیم .

تعداد و عرض راهروها :

با بگونه ای باشد که با طی کمترین تعداد صندلیها و طی کمترین فاصله ممکن و در اسرع وقت به دربهای خروجی و یا بر روی سن سالن برسیم .

زاویه دید تماشاچی باید به بگونه ای باشد که شرایط مطلوب برای هر منطقه از محل استقرار تماشاچیان تامین گردد.

صندلی سالن های همایش :

در طراحی صندلی سالن ها باید موارد ذیل در نظر گرفته شود:

صندلی ها باید از فوم های مناسب و پیشرفته و پلاستیک های یک تکه استفاده شود ، طراحی آن ها باید مناسب با حالت بدن انسان صورت بگیرد ارتفاع پشتی صندلی ها باید به نحوی باشد تا شانه بیننده ها را کاملا پوشش دهد ، صندلی باید دوام زیادی داشته باشند تا پس از سال ها استفاده حالت خود را از دست ندهند . پارچه های مورد استفاده برای پوشش صندلی ها باید یر قابل نفوذ باشند تا در صورت ریخته شدن نوشیدنی به راحتی تمیز شوند . صندلی ها باید با دکور محیط هم خوانی داشت باشند و به زیبایی محیط بیافزایند . صندلی ها باید بر روی زمین ثابت شوند و برای به حداکثر رساندن فضای رفت و آمد بین ردیف ها باید کفی های متحرک و تاشو داشته باشند . معمولا صندلی ها به صورت کامل مبله می شوند تا راحتی مورد نظر را به استفاده کننده ها ارائه دهند . در انتهای هر ردیف چراغی تعبیه می گردد . شماره صندلی ها و ردیف ها باید به صورت مشخصی درج گردد و ردیف های افراد با ناتوانایی های جسمی هم می بایست مشخص گردد .

کفپوش

کفپوش ها از نظر زیبا شناختی نقش تعیین کننده ای در نمای ظاهری فضا دارد .

کفپوش لمینت : این کفپوش در برابر فشار و بار زیاد مقاوم است ، در صورت استفاده از این کفپوش ها در زیر پایه های میز و صندلی تکه ای ابر قرار دهید تا به کفپوش آسیبی نرسانند این کف پوش قیمت مناسبی دارد.

کفپوش چوب پنبه ای :کفپوش چوب پنبه ای سطح نرمی دارد و در برابر فشار زیاد و عبور و مرور فراوان مقاوم است این کفپوش به بهبود آکوستیک اتاق کنفرانس کمک می کند و با محیط زیست سازگار می باشند ، در صورت استفاده مناسب این کفپوش می تواند سالها دوام داشته باشد .

موکت : موکت به آسانی نصب می شود و در عین حال نمای زیبایی به اتاق کنفرانس می دهد استفاده از موکت برای اتاق کنفرانس های سنتی مناسب می باشد استفاده از موکتهای گلدار برای اتاق های کنفرانس مناسب نیست و توصیه می شود از موکت های ساده با طرحهای هندسی برای این منظور را استفاده گردد .

پارکت : از پارکت می توان در تمام اتاق های کنفرانس استفاده کرد . قیمت مناسبی دارد و می توان آن را مستقیما بر روی کف بتونی نصب کرد.

اصول نورپردازی:

نورپردازی سالن های همایش باید همواره به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. وقتی حضار در زمان گوش دادن به سخنرانی ها و یا اجراهای مختلف تصویر واضحی از سخنرانی را مشاهده کنند درک بهتری از مطالب خواهند داشت.

همانطور که می دانیم تصویر بهتر از کلمات صحبت می کند، بنابراین با مشاهده حالت های سخنرانی مطالب و احساس سخنران در زمان بیان مطالب بهتر درک می شوند.

هدف اصلی و اوله نورپردازی ، بدون در نظر گرفتن این مطلب که از چه نوع سیستمی برای این کار استفاده می شود، ایجاد محیطی با نور یکسان و متعادل و به حداقل رساندن فضاهایی است که در سایه قرار می گیرد. به علاوه هیچ نور مستقیمی نباید در زاویه لنز دوربین ها قرار بگیرد

سیستم های فلورنست پخش کننده و گرما تاب غیر مستقیم برای این کار بسیار مناسب می باشند و امکان تنظیم نور را هم فراهم می آورند.نورپردازی های مستقیم شدید مثل نورافکن های داخلی که سایه های سنگینی را ایجاد می کنند مناسب محیط سالن های کنفرانس نیستند معمولا ترکیبی از گرماتاب های غیر مستقیم و فلورسنت های پخش کننده بهترین گزینه برای نورپردازی سالن همایش به شمار می آیند و انعطاف پذیری لازم را هم به کار بر ارائه می کنند.

طراحی و نورپردازی اتاق های کنفرانس

طراحی و دکوراسیون اتاق کنفرانس تاثیر بسیار زیادی برنحوه ارائه مطالب و میزان تاثیر گذاری آنها دارد.

شهرت و نام نیک هتل ها و همچنین سالن های کنفرانس به طراحی و دکوراسیون اتاق های کنفرانس آنها بستگی دارد. افرادی که کار برنامه ریزی کنفرانس ها و انتخاب محل برگزاری آنها را برعهده دارند با توجه به موضوع کنفرانس و مدعوین به انتخاب سالن کنفرانس مناسب می پردازد.

بنابراین ساختار و طراحی سالن ها و اتاق های کنفرانس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و باعث محبوبیت و شهره و آوازه آن می شود. معمولا بیشتر جلسات مهم هر سازمان و مجموعه ای در اتاق کنفرانس آن مجموعه برگزار می گردد و به این ترتیب این مکان به عنوان محل تجمع مدیران و مسئولان آن مجموعه توجه خاصی را در طراحی و تجهیز طلب می کند.

نوع بهره برداری از اتاق کنفرانس در شرایط مختلف و بسته به موضوع مورد بحث متفاوت می باشد. گاهی بیشتر تمرکز جلسه برروی بحث و گفتگو می باشد و گاهی موضوع  جلسه بصورت اسلاید هایی در می آید که توسط ویدئو پروژکتور به نمایش گذاشته می شود و یا تنها از بورد ها و تصاویر نصب شده برروی دیوار برای توضی مطلب استفاده می شود. یکی از مباحثی که در طراحی اتاق های کنفرانس توجه خاصی را طلب می کند نوع نورپردازی اتاق است.

اصول نورپردازی:

ظاهر چراغ ها و نورافکن ها نباید در زیبایی و هامونی سالن خللی وارد کند.

نور باید به گونه ای از دیوارها و سطوح پخش شود که تصاویر و اشیاء داخل سالن بخوبی خودنمایی کنند و محیطی آرامش بخش برای حضار ایجاد گردد.

پنجره ها باید توسط پرده های کلفت و نورگیر پوشیده شوند تا کنترل نورهای مزاحم که ممکن است از پنجره ها داخل شوند به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

از لامپ های با CRI بالا(80 به بالا) استفاده شود تا بهترین تصویر بدست آید.

با استفاده از سطوح پخش کننده و منعکس کننده های قوی نورهای مستقیم و تشعشعات بازتابیده تا امکان محدود شوند تا نمایش اسلایدها و بورد های دیواری به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

در بالای میز کنفرانس از نورهای محیطی استفاده گردد تا سایه هایی که برروی میز می افتد از بین بروند.

نورپردازی باید به گونه ای صورت بگیرد که محیطی بدون کوچکترین لرزش نور و سوسوزدن ایجاد نماید.

سیستم کنترل:

سیستم کنترل نور در اتاق های کنفرانس باید دارای دوکلید کنترل نور مجزا باشد که یکی از آنها به نورهای محیطی PENDANT FIXTURES و یکی به سیستم WALLWASH اختصاص پیدا نماید. کلیدهای کنترل باید در موقعیت مناسبی در فضای ورودی سالن قرارداده شوند.

برای آزمایش نورها و مناسب بودن یا نبودن آنها برای اتاق کنفرانس می توان از یک نرم افزار رندر به نام AGI32 استفاده نمود.

همه نورها روشن: در این حالت تمامی نورها با بیشترین بازده مورد استفاده قرار گرفته اند. این نوع نورپردازی در کنفرانس هایی که از بورد های نمایش دیداری استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

فقط نورهای PENDANT: این حالت نورپردازی برای کنفرانس هایی مناسب است که در آنها فقط مذاکرات و کارهای دفتری در جریان است.

نور محیطیPENDANT25%: این نور برای کنفرانس هایی مناسب است که فقط از تصویر پروژکتور استفاده می کنند.

نور محیطیPENDANT25%وwallwasher50%: این نوع نورپردازی برای کنفرانس هایی مورد استفاده قرار میگیرد که هم از تصویر پروژکتور استفاده می کنند و هم از بوردهای نصب شده دیواری.