دوربین مداربسته

 "دوربین مداربسته" چیست؟

        واژه "دوربین مداربسته" برگردان فارسی کلمه انگلیسی  Closet Circuit television  یا به اختصار CCTV می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

تاریخچه:

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد و یک مهندس آلمانی بنام "والتر بروچ" مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام "وریکون" بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.

 

 

از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال 1990 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت " ضبط بعد از شناسایی حرکت" وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد. 

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر "نورفولک" انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.

بطور کلی در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

 

سیستم های مداربسته در دو نوع آنالوگ و تحت شبکه می باشند .

دوربین های آنالوگ :

از دوربین های آنالوگ می توان به عنوان نسل اول CCTV ها نام برد که کابل خروجی تمامی دوربین ها در دستگاه کنترل مرکزی (DVR) جمع می شوند و در آن دستگاه عملیات کنترل ، نظارت ، ضبط و سایر پردازش ها صورت می گیرد.

 

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.  صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بیسیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر به سادگی فراهم می شود. بنابراین هیچ وقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.

برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال   تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه "ضبط تصاویر دیجیتال" DVR که دستگاه مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هست استفاده می شود که امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.

 

مزایای دوربین های آنالوگ:

            - قیمت پایین

            -تنوع گسترده در بازار ایران

            -سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ:

            -کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال

            -امکان نویز پذیری  به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ

            -هزینه بالای سیم کشی

            -ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

            -امکان هک و نفوذ راحت در این سیستم

 

دوربین های تحت شبکه:

دوربین های IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و  در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

 

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR  بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دقدقه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بی سیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.

ارتباط دوربین های مداربسته بی سیم از طریق IP  بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بی سیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.

بحث دوربین های تحت شبکه IP همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های IP هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Ove Ethernet یا به اختصارPOE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است. POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

 

مزایای دوربین های آی پی      

 • کیفیت بالای تمام دیجیتال
 • امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
 • امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی

 • قیمت بالای دوربین ها
 • محدودیت پهنای باند

 مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته ابزارهای نوینی هستند که نیاز به آنها هر روز پر رنگ تر شده و استقبال مردم از آنها بیشتر می شود. با وجود اینکه روانشناسان از افزایش بی اعتمادی در استفاده از دوربین مدار بسته صحبت می کنند، اما استفاده از آنها مزایای بسیاری دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱٫ ایجاد ترس در مجرمین برای جلوگیری از وقوع جرم
۲٫ جلوگیری از سرقت و امکان ردیابی سارقان توسط دوربین
۳٫ افزایش بهره وری نیروی کار با نظارت دوربین ها
۴٫ کاهش مسئولیت و بدهی شرکت ها در مقابل ادعاهای دروغین
۵٫ محافظت از اطلاعات و بالا بردن امنیت
۶٫ امکان مدیریت فضاها و تاسیسات مختلف از راه دور
۷٫ شناسایی بهتر عادات مشتریان و بهینه سازی مسیرهای تردد در فروشگاه ها
۸٫ شناسایی سریع مشکلات و ساده سازی عملیات بدلیل نظارت تصویری در کارخانجات
۹٫ ایجاد آرامش خاطر
۱۰٫ موثر در بالا بردن کلاس کاری

نوع دوربین ها و موارد استفاده آن ها :

انواع دوربین های زیر به ۲ صورت آنالوگ و تحت شبکه موجود می باشند

الف )دوربین باکس یا صنعتی یا استاندارد :

 • این دوربین ها با توجه به نام استاندارد ترین دوربین جهت نصب در هر محلی می باشند ، از نظر ظاهری عمدتآ مکعب مستطیل شکل بوده و بدون لنز فروخته می شوند در صورت نیاز به نصب در فضاهای داخلی نیازمند پایه و در صورت نصب در فضاهای خارجی به کاور نیاز دارند.
 • موارد استفاده : در کلیه اماکنی که محل نصب دوربین محدودیت فیزیکی نداشته و می خواهیم زاوایای خاصی طبق نظر خریدار داشته یا زاویه دید مناسب از قبل مشخص نشده باشد و یا نیاز به دوربین حساس تری جهت کنترل سوژه مشخصی صورت گیرد استفاده این این نوع دوربین پیشنهاد می شود
 • به صورت کلی این نوع در هرکجا قابل نصب می باشد.

ب ) دوربین دام :

 • دوربین دام یا گنبدی که به شکل گنبد یا نیم کروی هستند متناسب با ظاهر جهت نصب بر روی سقف طراحی شده و بنابرین در اماکن مسقف نصب می شوند.
 • دوربین های دام می توانند همراه با مادون قرمز برای دید در شب بوده یا قابلیت ضد ضربه داشته باشند برای نصب در محل هایی که ارتفاع سقف کوتاه باشد.
 • این نوع دوربین ها اکثرا با لنز ثابت ( زاویه دید ثابت ) در دسترس بوده ولی مدل هایی با لنز متغییر جهت تغییر در زاویه دید مطلوب در هنگامم نصب را دارا می باشند.
 • محل نصب این دوربین ها در اماکن مسقف مانند ادارات ، شرکت ها ، مدارس ، بانک ها و … می باشد.

ج ) دوربین دید در شب :

 • دوربین های دید در شب به دوربین های دارای مادون قرمز اتلاق می گردند که از نظر ظاهری متفاوت بوده و لی عمدتآ به صورت استوانه ای شکل بوده و به صورت کامل همراه با لنز و پایه فروخته می شوند.
 • تفاوت دوربین های دید در شب در برد ( متراژ ) و زاویه مادون قرمز بوده و با لنز ثابت و متغییر در دسترس می باشند.
 • قابل نصب در کلیه فضاهای خارجی می باشند ( به دلیل وجود مادون قرمز کلیه سازندگان این نوع دوربین ها را به صورت ضد آب می سازند جهت جلوگیری از انعکاس نور مادون قرمز به لنز دوربین )

د ) دوربین گردان :

 • دوربین های دارای قابلیت گردش در زوایای افقی و عمودی و همچنین زوم ( بزرگنمایی ) می باشند و به دو صورت داخلی و خارجی موجود می باشند.
 • تفاوت این دوربین ها در سرعت و زاویه گردش موتور دوربین و همچنین قابلیت بزرگنمایی آن ها می باشد و به طبع بزرگنمائی بیشتر یعنی قیمت بالاتر .
 • استفاده از این دوربین ها در اماکنی که دوربین های ثابت نصب شده امکان پوشش کامل و دقیق به خریدار نمی دهند و نیاز به نصب تعداد بالاتر از دوربین های ثابت می باشد توصیه می شود.
 • این دوربین ها می توانند جایگزین چندین دوربین ثابت بوده ولی استفاده از این دوربین ها بدون دوربین های ثابت توصیه نمی شود.