هوشمندسازی محیط های آموزشی

 مقدمه

        این روزها بازار خرید کامپیوتر ، راه اندازی شبکه اینترنت، و تهیه لوازم دیجیتالی در مدارس داغ است. گرم تر از اینها بازار تبلیغ این لوازم توسط شرکت های تجاری است و رقابت برای به فروش رساندن محصولاتی که تحت تعریفی تجاری از هوشمند سازی به مدارس عرضه می شوند. آن سوی ماجرا اما کامپیوترها و دیتا پروژکتورهائی است که مدت های مدید بی استفاده در مدارس خاک می خورند.ابزار آلاتی که ورودشان به مدارس کوچک ترین تغییری در شیوه آموزش ، ارزشیابی ، نحوه مدیریت و .... ایجاد نکرده و تنها مزیت شان انگاشته شدن نام مدرسه در زمره مدارس هوشمند بوده است.

 

هوشمندســــــــازی مدارس:

 


تعریف ما از هوشمند سازی تعریف دیوید پرکینز از دانشگاه هاروارد است و از تعریف پرکینزنمی توانیم چیزی را کم کنیم. ناکارآمدی نظام آموزش و پرورش سنتی مشکلاتی را برای دانش آموزان بوجود آورده که یکی از آنها محدودیت زمان و دیگری محدودیت مکان میباشد.در این سیستم کهنه و قدیمی، دانش آموزان الزاما بایستی در محلی بنام مدرسه حضور پیدا کرده و در ساعت بخصوصی مانند هشت صبح تادو بعداز ظهر درس بخوانند. در حقیقت مدارس جدید، برای تحول در نظام آموزشی، به سمت برطرف کردن این دو محدودیت در حرکت اند. بطوریکه، دانش آموز بتواند در منزل، در مسافرت و درفضاهای دیگرمانند پارک به مدرسه وصل باشد، هرگاه اراده کرد درس بخواند و هرگاه اراده کرد از خود امتحان بعمل آورد. مدرسه هوشمند همان اجزای مدرسه سنتی را دارد، معلم، دانش آموزو کلاس درس. منتها، ابزار تکنولوژی آموزشی وارد بافت مدرسه می شود و در خدمت معلم که باز هم در سیستم جدید "راهبر آموزشی" است قرار میگیرد. بنابراین مدرسه هوشمند، به مدرسه ای فیزیکی و مجازی اطلاق میگردد که کنترل و مدیریت آن بر اساس کامپیوتر و شبکه اطلاع رسانی اینترنت است، محتوای درسی بیشتر دروس آن الکترونیکی و مبتنی بر متن ، صوت ، تصویر، فیلم و انیمیشن می باشد ، نظام ارزشیابی آن الزاما هوشمند است و از یک محیط ارتباطی بنام پرتال مدرسه هوشمند بهره می برد.هر تعریف دیگری از مدرسه هوشمند ساخته و پرداخته ذهن افراد بوده وهمانند فیل شناسی ناشی از دست زدن به فیل در تاریکی می باشد.

 

هفت اصل کلیدی در مدارس هوشمند:

 

   *دانش خلاق

   * استعداد یادگیری

   *توجه به فهم مطالب

   * آموختن با هدف تسلط و انتقال آن

   * ارزیابی آموخته ها به شكل متمركز

    * غلبه بر مشكلات

    *مدرسه به عنوان یك سازمان آموزشی

 

 هدف از ایجاد اینگونه مدارس عبارتست از:

   *   رشد همه جانبه دانش‌آموزان (ذهنی ، جسمی ، عاطفی و روانی)

‌  *   ارتقاء توانایی‌ها و قابلیت‌های فردی

‌  *   تربیت نیروی انسانی متفکر و آشنا به فن‌آوری

‌  *   افزایش ارتقاء و مشارکت مردمی

 

 

 تجهیزات هوشمندسازی محیط های آموزشی:

پرده نمایش، پایه مخصوص دیتاپروژکتور، نرم افزارهای مدارس هوشمند(کتاب های الکترونیک درسی، آزمایشگاه های مجازی هوشمندو...)


دیتا پروژکتور:

 

ویدئو پروژکتور دستگاهی است که تصاویر و اطلاعات کامپیوتری و یا  ویدئویی را از کامپیوتر ، ویدئو ، پخش DVD، دوربین فیلمبرداری ،  دوربین دیجیتال ، تلویزیون و ... دریافت کرده و توسط یک منبع نوری کوچک سیگنال ها را با بزرگنمایی به روی صفحه به نمایش در می آورد . ویدئو پروژکتور عمدتا با شاخصها ی خاص شناخته می شود، مانند:میزان درخشش ، میزان دقت،ساختار دستگاه، اندازه تصویر،عمر لامپ، وزن دستگاه،

در تکنولوژی پروژکتورها ، دو تکنولوژی مهم و برتر در سطح جهان ارائه شده است . یکی از این تکنولوژی ها به نام DLPو دیگری به نام LCDمی باشد . اکثر پروژکتورها با تکنولوژی LCDکار می کنند ، LCDمخفف نمایشگر کریستال مایع می باشد ، این سیستم نمایش جداگانه ای از هر یک از نقاط تصویر بر روی یک نمایشگر را امکان پذیر میسازد ، و هر یک از این نقاط بوسیله یک سیستم هوشمند کنترل می گردد. این نقاط می توانند به صورت دلخواه تغییر داده شوند تا بدینوسیله تصویر شفاف و واضحی ایجاد گردد.یکی از حرفه ای ترین شرکتها ی بین المللی با ساخت تکنولوژی DLPراه حلی کاملا دیجیتالی جهت نمایش تصاویر ارائه داده است . بطوری که از این طریق سیستم های پروژکتور توانایی نمایش تصاویر ویدئویی و گرافیکی برای مقاصد تجاری ، رسانه ای آموزشی و سرگرمی با کیفیت فوق العاده بدست آورده اند . تکنولوژی DLPبا استفاده از انحراف آینه های میکروسکوپی دیجیتالی کار می کند.

برد هوشــــــمند:

 

برد هوشمند یک تخته وایت برد الکترونیکی تعاملی است که با اتصال آن به کامپیوتر از طریق کابل USB و ایجاد تصویر کامپیوتر توسط ویدئوپروژکتور بر روی آن ، کاربر می تواند با توجه به نوع تکنولوژی برد هوشمندی که از آن استفاده می کند تنها با لمس صفحه برد هوشمند با انگشت و یا با استفاده از قلم و بدون نیاز به ماوس و کیبورد، از طریق تصویری که بر روی برد هوشمند تشکیل می شود  به تمامی اطلاعات و برنامه های کامپیوتر خود دسترسی داشته باشد و همچنین با استفاده از امکانات نرم افزاری برد هوشمند به ارائه و تولید محتوای الکترونیکی مورد نظر خود بپردازد.برد های هوشمند به عنوان یک وسیله کمک آموزشی می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای تخته وایت برد های معمولی و پرده نمایش باشد.


پرده نمایش:

پرده نمایش جهت نمایش تصاویر ویدئوپروژکتور ،اورهدو .. استفاده می گردد و با توجه به مواد بکار رفته (معمولاً ذرات کریستال) در ساخت این پرده های نمایش، نقش بسزائی در بالا بردن کیفیت و شارپ بودن تصاویر دارند . پرده های نمایش با توجه به نیاز مشتریان به سه دسته پرده پایه دار ،پرده سقفی دستی و پرده سقفی برقی و بک پروجکشن تقسیم می گردند.